28.05.2019
Поділитися: 1
  • Facebook
13522

Зміна проживання: допомогаемо дитині адаптуватися

Переїзд для дитини - це величезний стрес. У цей період підлітку доводиться залишити все те, до чого він звик, увесь його сформований світ, і відправитися в абсолютну невідомість. Де гарантії, що йому там сподобається, що він добре соціалізується, знайде нових друзів. Ці питання постають в голові у дитини. І чим більше їй подобалося поточне місце та чим міцнішими були дружні зв'язки з однолітками - тим сильніше буде виявлятися стрес. А він залежно від віку буває різним.

Немовлятам важливим є емоційний стан батьків. Якщо в процесі переїзду взаємини дорослих будуть легкими і невимушеними, то і дитина відчує, що все добре і легко впорається з подорожжю. Зрозуміло, що з маленькими дітьми необхідно продумати все, у тому числі й можливі труднощі, які виникають під час переїзду. Потрібно запастися памперсами, серветками, додатковим одягом, а також грамотно зібрати аптечку.

Для дітлахів, що вже є старшими, підготовка до переїзду, як і сама подорож, пройде легше, якщо всі підготовчі етапи проводити в ігровій формі. Тут теж не обійтися без попередньої підготовки, хоча це і не так складно, як з більш дорослими дітьми.

Найскладніше для підлітків - це адаптація в іншому місті. Адже вже  втрачаються довірчі і дружні зв'язки з однолітками, які були встановлені. На новому місці, можливо, буде складно організувати звичні хобі, наприклад, заново треба буде почати займатися спортом або музикою. Батькам важливо не дати дитині замкнутися. Потрібно допомогти й підтримати її на цьому життєвому етапі. Дружні і довірчі взаємини в родині - запорука успішного переїзду без зайвих стресів.

Зміна проживання: допомогаемо дитині адаптуватися

Як підліткам пережити переїзд до нового міста?

Для початку необхідно ретельно дізнатися все самим про нове місто. Про інфраструктуру, умови життя, про садки, школи, кількість інших дітей у районі, можливі гуртки і секції поблизу. Зі збором інформації особливих проблем виникнути не повинно, але після цього настає дуже важлива частина.

Потрібно подбати про підготовку дитини до переїзду і максимально мінімізувати можливий стрес. Це означає, що заздалегідь потрібно поговорити з дитиною про те, що скоро будуть у її житті великі зміни. Якщо для активних дітей, які легко знаходять спільну мову з оточенням, переїзд може пройти нормально, то для більш замкнутих дітей додаткова емоційність обстановки може спричинити поганий сон, агресію, дитина почне ще більше закриватися. Розкажіть завчасно про всі переваги переїзду, але не тільки для себе, а й для самої дитини. Що вона зможе там робити? Чим вигідніше  будуть відрізняються нові умови життя? Зацікавте дитину, нехай вона сама  захоче побачити на власні очі те, що буде на новому місці. Порадьтеся з підлітком, що б він хотів узяти з собою під час переїзду. Діти важко сприймають зміну обстановки, і чим більше важливих для них речей ви візьмете з собою, чи то книжки або іграшки, тим буде кращою адаптація дитини до нових умов.

Зміна проживання: допомогаемо дитині адаптуватися

Адаптація після переїзду

Почуття, які відчуває дитина після переїзду, дуже різні. Існують побоювання, що у неї не буде друзів, що їй не сподобається те, що буде далі. І скільки б батьки не втішали дитину, що все буде добре, їхні слова не матимуть належної дії, якщо після переїзду дитина не переконається в тому, що дійсно все добре. Якщо вона їхала на нове місце з чітким розумінням того, що новий друг з'явиться відразу, як розповідали батьки, але ось уже минуло кілька тижнів, а друга так і немає, дитина розчарується у своїх силах і почне замикатися. Батькам слід виявити чуйність у такі моменти і поговорити з дитиною. Розповісти, що таке трапляється, і це абсолютно нормально. Важливо підтримати її в цей складний період і зробити все можливе, щоб вона знову відчувала у собі сили і не ставала білою вороною.

Зміна дитячого закладу, який відвідувала дитина, неминуче сприяє  будівництву нових соціальних відносин як усередині колективу однолітків, так і з педагогами. Учителі або вихователі теж придивляються до «новенького», навчають його новим правилам. У дитини виникне необхідність, крім налагодження спілкування, ще й підлаштовуватися до нових, несподіваних для неї законів. Це теж сильний стрес.

Зміна проживання: допомогаемо дитині адаптуватися

Коли треба звернутися до спеціаліста?

Психолог - це не погано. Це зовсім не означає, що з вашою дитиною щось дійсно не так. У процесі дорослішання кожен стикається з труднощами, але не кожен долає їх так, щоб це не відбилося на особистості дитини. У ті моменти, коли вона або ви заплуталися, варто запитати думки у фахівця, щоб вирішити цю ситуацію.

Складнощі з переїздом - не виняток. Найчастіше у дітей виникають такі труднощі:

  • Раптове погіршення успішності в школі або ж збільшення скарг на агресивну поведінку дитини в стінах навчального закладу.
  • Збільшення конфліктів вдома, крики, образи, злість.
  • Замикання на техніці, коли дитина не відходить від комп'ютера, телевізора або ґаджетів.
  • Часті згадування про те, як було добре на старому місці. Відсутність нових друзів за кілька місяців.
  • Різкі емоційні зміни або апатичність до подій навколо. Будьте впевнені, за такої зміни поведінки діти можуть не говорити про те, що їх турбує, але вони продовжать внутрішньо накопичувати негативні емоції.

Пам'ятайте, що будь-який переїзд – це великий стрес для дитини. А від батьків потрібні велика турбота і увага. Тільки тоді вдасться впоратися з цим непростим періодом адаптації.